Dwór polski i francuski w oczach podróżnych we wczesnych czasach nowożytnych

24 lutego - 31 marca 2014 r.

Wernisaż 24 lutego 2014 r., godz. 17.00

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu,
ul. Gagarina 13, 87-100 Toruń
Wolny Dostęp, II piętro

1 kwietnia - 31 lipca 2014 r.

Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines, Francja

Wystawa zorganizowana w ramach projektu
pt. Rzeczpospolita, Niemcy i Francja w opisach podróży (peregrynacje, poselstwa, prasa) wczesnych czasów nowożytnych,
finansowanego z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nr rej. 12H 11 0002 80

Koordynator projektu: dr hab. Włodzimierz Zientara, prof. UMK (Katedra Filologii Germańskiej)
we współpracy z dr. hab. Jarosławem Dumanowskim, prof. UMK (Instytut Historii i Archiwistyki) oraz prof. Janem Bormem (Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines)

W wieku XVII Rzeczpospolita jako obiekt zainteresowania podróżnych pojawiała się w przewodnikach, drukowanych opisach podróży, słownikach i podręcznikach coraz częściej za sprawą małżeństw polskich władców z Francuzkami – Marią Ludwiką Gonzagą i Marią Kazimierą d’Arquien. Była to kraina tajemnicza – pociągająca i przerażająca zarazem – zadziwiająca podróżnych z krajów zachodnich bujną przyrodą, zaskakującą modą, niezwykłymi potrawami, architekturą czy zwyczajami. Polskie drogi i gospody wystawiały wolę przyjezdnych na ciężką próbę, na drodze do celu stawały im pogoda, polskie sądownictwo, niepokoje społeczne czy wreszcie przyzwyczajenia samych podróżników, którzy nierzadko nie byli gotowi otworzyć się na nową kulturę i zrewidować swoje wcześniejsze opinie o odwiedzanym kraju.

Wystawa ma za zadanie ukazać odwiedzającym kraj widziany oczyma dyplomatów, uczonych i przedsiębiorców przybywających do Polski z zachodniej Europy, zadać pytania o zmiany w postrzeganiu Rzeczpospolitej na przestrzeni XVII i XVIII wieku i skłonić do refleksji nad niezmiennością pewnych utartych schematów myślowych i barw, w jakich i my sami mamy w zwyczaju malować nasz kraj.

[Materiały graficzne wykorzystane w wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku]

Zobacz fotorelację

Wywiad w TV Toruń

Kierownik grantu:
dr hab. Włodzimierz Zientara, prof. UMK

Sekretarz projektu:
dr Anna Mikołajewska

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydział Filologiczny
Katedra Filologii Germańskiej

ul. W. Bojarskiego 1
tel. (0048) 56 611-35-65
mikolajewska.anna (at) gmail.com

Odsłon artykułów:
Copyright © 2024 Kulturtransfer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Saturday the 20th. Powered by freetemplatespot.com.